17 Kasım 2012 Cumartesi

Pilatese Yeni Başlayacaklar için; Pilates ile ilgili Bilinmesi ve Yapılması GerekenlerPİLATES NASIL YAPILR?
Pilates, diğer sporlar gibi set tekrarları gerektiren bir egzersiz türü değildir. Hareketlerin tekrar sayısı fazla yapılmaz. Ancak nefesin doğru alınıp verilmesi esastır. Hareketler nefese uygun bir şekilde yapılır.

PİLATES HAREKETLERİNE BAŞLAMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER           
·         Burundan derin nefes alınır ve ağız yolu ile üflemeden nefes geri verilir. Bekleme süreleri arasında nefes tutulmamalıdır.
·         Bazı hareketleri dengeli bir şekilde yapmak için bir yerden destek alınmalıdır.
·         Eğer seçilen egzersiz ile zorlanma yaşanıyorsa derhal başka egzersize geçilmelidir. Zorlanılan egzersizler ilerleyen süre içinde daha kolaylıkla yapılır. Egzersizler yapılırken çok dikkat edilmesi gerekir.
·         Egzersizlere önce ısınma hareketleri ile başlamak gerekir.
·         Bel ve boyun bölgesinde sağlık problemi olan kişilerin pilatese başlamadan önce mutlaka doktora danışmasında yarar vardır.
·         Pilates egzersizlerinde omurga pozisyonu çok önemli bir yer teşkil eder. Dik durmaya dikkat edilmelidir.PİLATESİN FAYDALARI
Pilateste amaç kilo vermek ve kaslı bir vücut oluşturmak değildir. Amaç, vücudun direncini ve kondisyonunu artırmaktır. Aynı zamanda, bel ve kalçada ki rahatsızlıklardan kurtulmak, doğru bir şekilde nefes alıp vermeyi öğrenmek, iskelet yapısında daha iyi denge kurmaktır. Pilates ile ayrıca ince bir bele ve düzgün bir karın yapısına sahip olunabilir. Dik durabilmekte pilates ile başarılabilir.

Pilatesin temel prensipleri
·         Konsantrasyon sağlamak,
·         Kaslarda kontrol kazanmak,
·         Akıcı hareketler yapmak,
·         Doğru ve düzenli nefes almak,
·         Yapılan her hareketin bir amacı olduğunu bilmek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder